Nápad - Konec toaletního papíru díky nano technologiím
Nápad - Skutečně zimní pneumatika a disk

Video (nejen) pro rodiče aneb #cochtitodskoly

Guy Verhofstadt and Alexis Tsipras plenary speechVlastní děti staví člověka před záludnější otázky, než jestli koupit ledničku energetické třídy AAA+ nebo AA+. Například: Co chci, aby děti naučila škola?

1. Pracovat s odmínutím

První námět mi dal člověk, který se rozbrečel na poradě. Uvědomil si prý, jak devastující je strach z odmítnutí. Dcera nechtěla jet na tenisový turnaj, že prý prohraje. Nakonec, po intenzivní vědomé diskuzi cestou autem, byla druhá. A že prý ten samý strach z odmítnutí mu bránil volat potenciálním klientům celý rok...
 
Takže první věc, kterou by škola měla naučit: Naučit se nebát odmítnutí, přesněji nenaučit se bát odmítnutí.

2. Bojovat za svoji věc

Druhou odpověď mi dalo následující video, kdy bývalý belgický premiér radí současnému řeckému viz níže.
 
Řeč Guye Verhofstadta k Alexisi Tsiprasovi Evropském parlamentu -  vyhledejte zde.
 
Video mi přijde skvělá ukázka další věci, kterou by škola měla naučit: "Bojovat efektivně za svoji věc".
 
Ve své nezkušenosti a naivitě ve videu vidím jasný návod:
  1. identifikujte podstatné - hledejte střípky pravdy, odfiltrujte šum způsobený lidmi prosazujícími čistě své osobní zájmy a lidmi nekompetentními, kteří zkrátka neví, co činí,
  2. formulujte "cíl - goal - CO udělat" i "úkol - objective - JAK to udělat" - , pokud zůstanete jen u cíle, nikam se nepohnete, nenechte se přitom zmást tím, že úkol je zároveň cíl a tak to jde pořád dokola, až se dostaneme k úkolům, které jsou úkony, jde je skutečně udělat, vykonat, provést, realizovat, ve videu je např. úkol "odebrat privilegia armádě",
  3. dokažte to říct na co nejmenší ploše - není problém si věci rozepsat třeba do tisícistránkové knihy, musíte to ovšem pak zkomprimovat do formátu myšlenek délky 140-ti znaků, příklad zde,
  4. projevte vášeň - i když jste introvert, nejste bez emocí,
  5. seřvěte lidi s láskou - chcete změnu tj. logicky teď někdo něco musí dělat špatně, dávejte proto jasně najevo, že vaším cílem není druhého ponížit, ale pomoci, vytvoříte tak prostor k projití všech nezbytných fází přijetí nepříjemné zprávy, ztížíte "vztahovačným dětem" vzít si to osobně a Goebbelsům PR propagandy zneužití ve smyslu "XYZ nás nemá co poučovat".
  6. nezapomínejte na shrnutí - člověk má tendenci si na konci vystoupení říci "už jsem řekl vše, co jsem chtěl říct" a odhodit lopatu, což je přitom to nejhorší, co můžete udělat, musíte skončit s jedním, maximálně třemi body, které chcete, aby lidem zůstaly v hlavě, víc si nezapamatují, vzpomeňte si, kolik si toho zapamatujete, když máte jít na nákup,
  7. určitě ještě něco dalšího - co jsem dle vás přehlédl?

A co dál?

Jaké cíle a úkoly pro školu dneška napadají vás? Mise je vcelku jasná, spolupřipravit dítě na život. Ale jak ji naplnit v 21. století?

Tohle není téma na odpoledne. A tak si jednotlivé postřehy poznamenávám na Twitteru pod hashtagem #cochtitodskoly

Co můžete pro školu udělat vy?

Uncle_Sam_We_need_you

Každá mince má dvě strany, například druhou stranou svobody je odpovědnost.

Není možné od školy něco jen chtít. Je třeba jí také něco dát.

Co můžeme škole dát my, rodiče? Za mě:

  • Úctu - Dobrá učitelská práce je na úrovni špičkového manažera - ukočírovat dlouhodobě tolik odlišných členů týmu, v brutálním open space, za dozoru drsné a labilní dozorčí rady a přitom je ideálně ne tvrdě nedirigovat ale měkkce motivovat, kdo z vás by to dal?
  • Energii - Přístup "škola je služba, rodič zákazník a učitel sprostý područí" byl možná fajn v 90. letech nicméně daleko efektivnější asi bude kolaborativní model postavený na trojúhelníku škola - rodič - dítě, kdy každý je členem společné komunity. Zní vám to jako fikce? Třeba waldorfské školy se takto fungovat snaží.
  • Peníze - Pokud připustíme, že chceme po učitelích vrcholnou intelektuální práci, pak je trochu divné jim platit, zejména pak mladým, mrzkou mzdu. Pokud víme, že 5 let na jedné pozici je hranice, za kterou je pravděpodobnost vyhoření výrazně vyšší, je trochu divné, když učitelé nemají  "sabbatical year" tj. rok volna a další systematickou podporu proti vyhoření. Není přitom úplně dobré žít dlouhodobě v rozporu mezi realitou a svým přesvědčením. Buď se z toho člověk zblázní nebo onemocní. Proto bychom se, v našem vlastním zájmu, měli zasadit o to, aby učitelé dostávali férovou mzdu. Nejen tím, že jednou za čtyři roky budeme někoho volit.

A co si myslíte vy?

Roman Řípa - Zabývá se firemními strategiemi v Blue Strategy, rozvínul koncept digitálních plakátů ve firmě s celoevropskou působností Jansen Display, hledal cesty jak lépe nakupovat a prodávat produkty pro střední a menší firmy na www.profirmy.eu, snažil se být občanem v projektu www.rozpocetobce.cz zpřístupňujícím rozpočty všech 6.200 obcí atd. Více o něm zde.

Roman Řípa - Rozvíjí nápady v procesy, které přináší radost i $$$ v RomanRipa.com, působí jako e-commerce advisor v emorfiqu, rozvíjel elektronické podepisování jako digital advocate v Signi.com, rozvinul koncept digitálních plakátů ve firmě s celoevropskou působností Jansen Display, řešil firemní strategie v Blue Strategy, hledal cesty jak lépe nakupovat a prodávat produkty pro střední a menší firmy v Profirmy.eu, z Oraclesi odnesl nadšení pro Business Intellegence a Data Warehousing z Asseco porozumění vývoji ERP systémů, snažil se být vědomým občanem v projektu Rozpočet obce zpřístupňujícím rozpočty všech 6.200 obcí atd.

Comments

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)